Hirdetések
Javaslat a gyanús, biológiai anyaggal szennyezett küldemények kezelésére
Veszélyes anyagokat tartalmazó küldemények ismételt kézbesítésének okán, valamint a veszélyes anyagok specifikus tulajdonságait figyelembe véve és az egészség megőrzésére tett intézkedések megvalósításával összefüggésben az Érsekújvári Járási Hivatal közzéteszi az esetlegesen gyanús biológiai anyaggal szennyezett küldemények kezelésének javasolt módját:
- A küldeményt ne rázzuk és kíváncsiságból ne vegyük ki a tartalmát.
- Az anyagot (küldeményt) helyezzük egy műanyag zsákba vagy más megfelelő borítóba (konténerbe), hogy a tartalma ne folyhasson ki.
- Ha nem áll rendelkezésünkre megfelelő borító vagy konténer, az anyagot (küldeményt) takarjuk le, például egy ruhadarabbal, fóliával, papírral, szemétkosárral és már ne fedjük fel.
- A munkahelyen figyelmeztessük a felettes vezetőt és jelentsük az esetet a 112 segélyhívó számon vagy a helyi rendőrségnek.
- Otthonunkban jelentsük az esetet a 112 segélyhívó számon vagy a helyi rendőrségnek.
- A rendőri szervek részére készítsük el a gyanús küldemény megérkezésének idején a helyiségben, ill. az adott épületrészben tartózkodó személyek listáját és külön azon személyek listáját, akik kapcsolatba kerültek a gyanús anyaggal (küldeménnyel).
- Hagyjuk el a helyiséget, zárjuk be az ajtót, zárjuk le az épületrészt, hogy több személy ne kerülhessen kapcsolatba a gyanús küldeménnyel és akadályozzuk meg más személyek bejutását.
- A helyiség (épületrész) ajtajára, bejáratára helyezzünk ki figyelmeztetést a következő szöveggel: VIGYÁZAT, VESZÉLYES ANYAG (KÜLDEMÉNY) – BELÉPNI TILOS!
- Mossuk meg a kezünket szappannal és langyos vízzel, hogy az anyag ne érje az arcunkat.
- A fent említett listát adjuk át a rendőrségnek.
- Az anyagot semmiképpen sem töröljük porronggyal vagy mással, hogy ne kavarodjon fel, hanem azonnal takarjuk le.
- Ha az anyag szétszóródott vagy szétfolyt, tartsuk vissza a lélegzetünket, és azonnal takarjuk el a szánkat és orrunkat (légutakat) egy vastag szövettel.
- Vessük le a kontaminált ruházatot, tegyük egy műanyag zsákba vagy konténerbe és adjuk át az eset kivizsgálására odaérkező jogosult személynek.
- Kérjünk meg valakit a jelenlévő személyek közül, hogy testünk kontaminált részeit izolálja (takarja be) papírral és kösse át zsebkendővel, kendővel, zsineggel, esetleg öntapadós szalaggal.
- Minél előbb zuhanyozzunk le szappannal és langyos vízzel, azonban ne használjunk semmiféle fertőtlenítő anyagot, főképpen ne a szemünkbe.
- Robbanószerkezet aktivációja esetén, vagy ha figyelmeztetést kapunk a szellőzőberendezés kontaminációjáról, a figyelmeztetés után azonnal kapcsoljuk ki a szellőzőberendezést a helyiségben, illetve az egész épületben.