Fõ tartalom

FEHÉR AKÁC ASSZONYKÓRUS

A csoport 1993-ban alakult oly módon, hogy a már működő Rozmaring nyugdíjas vegyeskarból kilépett négy énekes asszony Varga Katalin vezetésével. Kati néni, a Csemadok alapszervezet sokéves aktivistája úgy látta jónak, ha ennek a szervezetnek különálló hagyományőrző asszonykórusa lenne. Egy év alatt a létszám 12-re dagadt.
Az első tizenkét asszony névsora belépésük sorrendjében:
Vargáné Csányi Katalin, Balázsné Boros Katalin, Bédiné Tóth Valéria, Bugyikné Szikora Teréz, Dózsáné Bíróczi Mária, Pálné Major Júlia, Vasné Tóth Erzsébet, Labainé Vanya Marti, Vaňáné Bugyík Teréz, Baráné Szevecsek Márta, Bogdányné Sztracsár Katalin, Mojzesné Szalay Erzsébet.


Az asszonykórus megalakulása után többnyire a helybeli kultúrműsorokon vett részt, később egy komáromi hagyományőrző rendezvényen való sikeres szereplésen felbátorodva az asszonyok jelentkeztek hagyományőrző versenyekre, fesztiválokra is. Átlagos szereplések után l999-ben a Bíborpiros szép rózsa vetélkedő járási fordulóján Nagykéren a zsüri elnöke – Ág Tibor – hívta fel a csoport figyelmét a tardoskeddi dudanótákra. Közismert dolog, hogy minden dalkör saját szűkebb hazájának dalait tudja leghitelesebben saját tájnyelvén megszólaltatni és ezt szakmai körökben nagyon elismerik. Így történt ez esetünkben is. Sokáig érleltük a DUDA-NÓTÁK csokrot, míg 2002. május 11-e meghozta az áhított sikert. Ekkor zajlott Pozsonyban a Szlovák Rádió hangversenytermében a Tavaszi szél vizet áraszt országos népzenei vetélkedő 31 szólista és csoport részvételével. Együttesünk a duda-nóták felelevenítéséért egyszeriben a legrangosabb díjakban részesült:
ARANY PÁVA minősítésben, ami akkoriban felsőfokú elismerésnek számított,
NÍVÓDÍJBAN, amit a Szlovák Rádió Magyar Szerkesztősége adományozott,
A Muravidéki Magyar Rádió és a Magyar Nemzetiségi Intézet különdíjában, ami egy meghívás volt Muravidékre /Szlovénia/ a 2002. évi Szent István Találkozóra.


A KÓTA /magyar kórusok szövetsége/ népzenei szakbizottsága 2005-ben megalapította az Arany Páva Nagydíjat. Ezért a kitüntetö címért azok a csoportok és szólisták versenghettek, akik már birtokosai voltak az Arany Páva címnek. 2005, augusztus 14-re csoportunkat is meghívta a KÓTA Mezőtúrra, ahol 26 aranypávás csoport illetve szólista mutatkozott be. Közülük hatot tartott érdemesnek a zsűri az Arany Páva Nagydíjra. A hat közül az egyik nagydíj boldog tulajdonosai lettünk.
A KÓTÁ-nál egyébként kétévente lehet új minősítést szerezni /bronz, ezüst, arany, arany páva/. Csoportunk 2000-ben kapta az első a r a n y minősítést, amit azóta kétévente megvéd - legutóbb 2010-ben.
Időközben változások történtek a csoport összetételében. „Nyugtíjaztatták magukat” illetve elhunytak idősebb tagjaink, helyükbe újak jöttek. Ludasné Tóth Mária, Mogrovičné Kollár Magdolna, Szpevákné Vanya Izabella, Leszkóné Vas Ildikó és Vunčné Pál Klára. 2006-ban vezetőnk Varga Katalin is bejelentette távozását betegségre és idős korára hivatkozva. A csoport 2007-től Mojzes Erzsébetet bízta meg a vezetéssel.

2009. március 7-én részesültünk a működésünk alatti legnagyobb elismerésben – a KÓTA-DÍJ 2008 – ban. Budapesten nagynevű énekkarok, karnagyok, zeneszerzők mellett a népzenei kategóriában csoportunkat tüntette ki egy parádés ünnepség keretében a KÓTA.


Ami a versenyeket és díjakat illeti, a szlovákiai magyar csoportok évente versenghetnek az ország területén, mégpedig páros években a Bíborpiros szép rózsa, páratlan években a Tavaszi szél vizet áraszt elnevezésű országos rendezvényeken.




Csoportunk talán soha nem hagyta ki a lehetőséget részt venni ezeken a rendezvényeken. Fontos volt számunkra látni és hallani, hogyan és mit énekelnek más együttesek. No meg a szakmai elismeréseknek is nagyon tudtunk örülni. Alázattal fogadtuk a szakmai zsüri irányítását és annak értelmében próbáltuk folytatni munkánkat.

Emellett nagyon szép kapcsolatunk alakult ki egyes környékbeli csoportokkal, úgymint Kürt, Zsitvabesenyő, Szímő, Nyékvárkony, Kisudvarnok. Közülük némelyikkel ma is évente kétszer találkozunk barátilag. Egyszer a saját Csemadok-batyubálunkon, egyszer meg náluk valamilyen rendezvényen.

Visszatérő résztvevői vagyunk az egri Palócgála rendezvényeknek, ezekhez nagyon szép emlékeink fűződnek. Közülük kiemelkedik a 2001-es év, amikor az aznapi Gála /november 19/ fődíját – a Palóc Cipót érdemeltük ki, és a 2002-es nyári Gálára, amikor az ott jelenlevő budapesti rádió mozgó stúdiója felvételt készített rólunk és ezt fel is használta népzenei műsorában.





Szívesen emlékezünk vissza a bécsi /1994/, bonyhádi /1998, 2006, 2009/, győri /2005, 2007/, szákszendi /2002/, révfülöpi /2010/, tardosi 2010/ utakra.
Ki nem hagyató a felsorolásból az erdélyi látogatás testvértelepülésünkön Zetelakán. 2006. június 23-26 között egy autóbusznyi tardoskeddit /Csemadok aktivistákat, kézműveseket, képviselőket/ láttak vendégül székelyföldi barátaink. Útban odafelé megtekintettük Kolozsvár központját a Szent Mihály templommal és a Mátyás-szoborcsoport monstrumával.

A hazai rendezvények közül szinte évente jelen vagyunk Köbölkúton a Csemadok járási folklórfesztiválján, Ógyallán az amatőr népművészeti fesztiválokon, ahol zsüriznek is, de énekeltünk már karácsonyváró műsoron Pozsonyban a Fő téren/2009/, jubileumi műsoron a pozsonyi rádióban /2003. 11. 17/, karácsonyváró műsoron a bélai kastélyban. A kürti pince fesztiválon /2008, 2010/, a komáromi Limes galériában /2008/, az érsekújvári szüreti mulatságokon ill. kolbásztöltő versenyeken.

A falubeli rendezvényeik közül a szívünkhöz természetesen a saját rendezésű batyu-bálok állnak legközelebb. Szívesen gondolunk vissza a 2008-as Szent István Napokra, amikor a szlovák miniszerelnök-helyettes /D. Čaplovič/, a magyar kancelláriaminiszter /Kis Péter/ és az MKP elnöke /Csáky Pál/ együtt fejezték ki tiszteletüket Szent István király emléke és hagyatéka előtt. Csoportunk a szobornál két szép szent Istvánt dícsérő énekkel igyekezett szebbé tenni az ünnepséget. Úgy látszik, sikerült is, mivel Kiss Péter odajött csoportunkhoz, megköszönte és megdicsérte énekeinket, sőt le is fényképezkedett velünk.




A csoportban évente virággal köszöntjük egymást névnapokon a próba keretén belül. Az ünnepelt egy kis édességgel, egy pohár itallal hálálja meg a köszöntést. A kerek születésnapi évfordulókat viszont a jubiláló otthonában, esetleg a Drink-bárban tartjuk igazi ünnepély keretében.



Ez volt a csoport életrajza
A jelenlegi élet hírei:
Készülünk a Bíborpisros szép rózsa járási fordulójára, amelyre május 14-én kerül sor Zsitvabesenyőn. Egy nagyon szép mátyusföldi csokrot tanultunk be, még csiszolgatjuk.
A 2011. április 11-i próbánk rendhagyó volt. Ellátogattak hozzánk a helyi magyar iskola énekkarának kis tagjai vezetőjükkel Mgr. Juhász Tímeával. Nagyon élvezetes volt – énekeltünk egymásnak, majd közösen is a Felvidéki indulót.