Fõ tartalom

A helyi önkormányzat mellett működő nyugdíjas klub falunk legnagyobb szervezetei közé tartozik. Jelenleg 306 tagot számlál. (Ebben az évben 14 új taggal gyarapodott tagságunk.) A vezetőség munkáját a klub mellett működő Rozmaring dalkör tagjai végzik Hamar Mária vezetésével, aki szívén viseli a nyugdíjasok kulturális életét. A vegyes dalkör 12 nyugdíjas-énekessel (10 nő és 2 férfi) működik Puskás Mária vezetésével. Hetente kétszer tartanak énekpróbát a nyugdíjasklubban, ahol szorgos munkával készülődnek a hagyományos rendezvényeikre,a helyi- és a külföldi fellépésekre. A dalkör legfőbb célja és küldetése, hogy megőrizze, és ápolja elődeink hagyományait, népdalait, színes műsorokkal, tréfás jelenetekkel, dalokkal, verssekkel, szólóénekekkel, valamint tánccal szórakoztassa az idős embereknek, szerezzen nekik örömet.

Az I. félév a eseményei és fellépései

 

Gazdag időszakot tudhatunk magunk mögött. A 2015-ös évet az egyik legnagyobb rendezvényünkkel, a már hagyományos, immár 22 éve megrendezésre kerülő farsangi teadélutánnal  indítottuk január 27-én. Nagy örömünkre, ismét megtelt Faluházunk nagyterme farsangoló  klubtársainkkal. A vidám egy órás szórakoztató kultúrműsort most is a Rozmaring dalkör szolgáltatta, amelyből nem hiányozhattak a szlovák és magyar tréfás jelenetek, a nyugdíjasokról szóló vers, nyugdíjas csasztuskák, szlovák dalcsokor, slágerek. A műsort ebben  az évben is Buják Erzsébet konferálta. A tombolahúzás után  zenés szórakozás várta a szépkorúakat.  A talpalávalót Mészáros Imre  szolgáltatta.  Sokan táncra is perdültek. A hálás közönség visszajelzései azt bizonyítják, hogy van értelme a sok munkának, hiszen sok egyedülálló klubtársunknak adott is egy kis fényt, vidámságot ez a farsangi teadélután.

 Februárban „Hogyan éljünk egészségesen legalább 100 évig“ jelszóval  Drančík Mária, nyugalmazott egészségügyi nővér lelkes vezetésével  meridián gyógytornát indítottunk a nyugdíjasklubban kb. 25 klubtagunk részvételével. A  meridián  torna   ezer  éves kínai orvosláson alapszik. Lényege a „csí“ vagyis az életenergia áramlása-karbantartása a szervezetünkben. Mivel a gyógytorna kedvező hatással van egészségünkre és intenzív mozgást nem igényel, idősebbek  is végezhetik. Ezúton kérjük nyugdíjasainkat, hogy minél többen kapcsolódjanak be. Hetente 2 alkalommal tornázunk a Faluházban, hétfőn 17.30 órától, kedden 13.30-tól. (Bővebb információk a tornáról www.meridiantorna.)

Március 13-án részt vettünk az 1848-s szabadságharcban elesett hősök tiszteletére ajánlott ünnepi szentmisén, majd leróttuk kegyeletünket a kopjafánál. Ezt követően került megrendezésre községünkben az 1. Tardoskeddi Disznótoros Fesztivál. A rendezvény sikeréhez vezetőségi tagjaink is hozzájárultak. Az asszonyok gyakorlott szakácsnőként sütötték a hurkát, kolbászt, pecsenyét, majd kínálták a vendégeket. Dalkörünk pedig népdalcsokorral vett részt a fesztivál kultúrműsorában.  Itt megemlíteném, hogy a nyugdíjasklub segítőkész önkéntesei szívesen bekapcsolódik az alapiskolák, a Faluház és az Élő Hagyományok polgári társulás által szervezett rendezvényekbe is.  

Március 24-én, egy szép napsütéses napon autóbusz kirándulást szerveztünk 45 klubtársunk részére  Bécsbe. Útközben megálltunk Kitzébe (Köpcsény), ahol ellátogattunk a helyi csokoládégyárba, kivetítőn megnézhettük a gyár történelmét, működését, végül  idegenvezetőnk bemutatta a csokigyár termékeinek gyári csomagolását. Az üzem üzletében kedvünkre kóstolgathattunk, és vásárolhattunk az itt gyártott finom friss csokikból. Bécsbe érve  megtekintettük a város nevezetességeit. Végighaladva a Ring körúton (Ringstrassze) megnéztük a város híres történelmi épületeit, a parlamentet, az operaházat, a városházát és még folytathatnám. Megcsodálhattuk a Császárpalota (Hofburg) monumentális épületeit, amelyek 18 szárnyból, 19 udvarból és 2600 helyiségből állnak. Megtekintettük a Szent István Székesegyházat (Stephansdom). Az 1147-ben épült gótikus templom impozáns méreteivel  97 m magas csipkés  tornyaival  lenyűgözi látogatóit.

Áprilisban a Föld napja alkalmából községünk önkormányzata Tóth Marián polgármester  irányításával Szebb Tardoskeddért címmel faluszépítő nagytakarítást  szervezett. A több mint 300 önkéntes közül nem hiányozhattak klubunk  tagjai  sem. Dolgos asszonyaink  rendbe tették a vasutas parkot, ahová rózsákat ültettek, szebbé varázsolták falunk központját, virágokat ültettek a kopjafánál. A munkát a plébánia előkertjében fejezték be.

Április 25-én a Faluházban megünnepeltük az anyák napját, melynek nagyterme színültig megtelt az ünnepelt édesanyákkal, nagymamákkal, akiket a polgármester úr és a kulturális bizottság elnöke virággal köszöntött. Hamar Mária minden hölgynek  gratulált, és átadta a nyugdíjasklub ajándékát. A Rozmaring dalkör most is szép, megható ünnepi  műsorral várta  az édesanyákat. A műsort meghívott vendégként szákszendi barátaink is megtekintették Nagy Béláné vezetésével.

Június 29-én baráti meghívást kaptunk (30 fő) a tatabánya-bánhidai nyugdíjas klubtól  egy kis vendég-szereplésre  Apák napja alkalmából.  Első utunk a szépvölgyi temetőbe vezetett, ahol leróttuk tiszteletünket Hlogyik Istvánné Terike sírjánál, aki hosszú évekig vezette a bánhidai nyugdíjas klubot, s aki februárban távozott az élők sorából. Ezután megérkeztünk a Puskin Művelődési Házba, ahol barátaink  Horváth Sándorné Anikó vezetésével meglepetéssel vártak minket. Kirándulást szerveztek számunkra Tatára, a tavak városába. A Tatai tónál éppen azokban a napokban zajlott a „Víz, zene és virág fesztivál“. Megcsodálhattuk a távolból kimagasló Tatai várat, a mellette található Esterházy kastélyt, majd sétáltunk a öreg tó mentén, amely hatalmas méreteivel, szökőkútjával, fáival és a tóból kiemelkedő Keresztelő Szent János szobrával lenyűgözi  látogatóit. A Cseke tó közelében található Angol kertben is volt látnivaló bőven. Délután elkezdődött az Apák napja alkalmából rendezett ünnepség, melyen a Rozmaring dalkör színes műsorával szórakoztatta az ottani nyugdíjas klub tagjait. Fergeteges volt a hangulat, nagyon jól éreztük magunkat  barátainknál, hiszen immár  22 éve ápoljuk ezt a jó baráti és kulturális kapcsolatot. Szép tartalmas kirándulásban volt részünk. Köszönjük.

Végül meg kell említeni kevésbé vidám eseményeket is, amelyek hozzátartoznak az élet rendjéhez. Az elmúlt időszakban a Rozmaring énekkar két oszlopos tagját Bara Mihályt és Mészáros Annát kísértük el utolsó útjára a helyi temetőbe. Sírjukra virágkoszorút helyeztünk,   és énekkel búcsúztunk tőlük. Emlékük örökké élni fog minden Rozmaring énekes szívében. Nyugodjanak békében!

Biróczi Valéria

Ezúton szeretnénk köszönetet mondani polgármesterünknek, Tóth Marián mérnöknek és a képviselő-testület tagjainak, a helyi mezőgazdasági szövetkezetnek, Mészáros Imrének (videó felvételek), és nem utolsó sorban kedves klubtársainknak, hogy segítik a nyugdíjasklub sikeres működését.